Co zrobić, kiedy boli kręgosłup?
Ból kręgosłupa dotyka coraz więcej osób, zazwyczaj pojawia się niespodziewanie w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego. Co zrobić gdy ból się pojawi? Jaka jest przyczyna bólów kręgosłupa? Czy można uchronić się przed bólem?
Kręgosłup jest stelażem naszego ciała, dźwiga cały ciężar. Aby prawidłowo funkcjonował potrzebuje solidnego zabezpieczenia, równomiernego obciążania i optymalnego ruchu. Naturalną ochroną dla kręgosłupa są mięśnie, które go otaczają, jeśli one są osłabione cała konstrukcja jest zachwiana i narażona na kontuzje.
Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie w wyniku złego „używania” kręgosłupa. Ból kręgosłupa zazwyczaj pojawia się niespodziewanie podczas podnoszenia przedmiotu z podłogi, schylania się, przesuwania szaf itp. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe wykonywanie czynności w codziennym życiu lub nieodpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Ból jest wołaniem o pomoc naszego kręgosłupa. Siedząca praca, brak aktywności i dodatkowe kilogramy sprzyjają obciążeniu kręgosłupa.
Co robić, gdy boli kręgosłup?
W pierwszej fazie, gdy ból jest nie do zniesienia warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub ortopedy, który dokładnie zbada i zdiagnozuje przyczynę bólu. W przypadku ostrego stanu, przez pierwsze 3-4 dni należy warto aktywności do minimum. Odciążenie jest koniecznie, aby tkanki, które zostały przeciążane wygoiły się. Najlepszą pozycją będzie leżenie w tzw. „pozycji krzesełkowej” z nogami ugiętymi pod kątem 90 stopni. Należy zadbać, aby materac na którym leżymy nie był zbyt miękki, ani zbyt twardy.
W tym czasie, ulgę mogą przynieść również ciepłe kąpiele z dodatkiem soli, które rozgrzeją i rozluźnią spięte mięśnie wokół kręgosłupa. Środowisko wodne sprzyja rozluźnieniu i odciążeniu stawów kręgosłupa. Można również zastosować maści przeciwbólowe i przeciwzapalne w bolesną okolicę pleców.
Ćwiczenia
Po ostrej fazie bólu, jeśli nie ma przeciwwskazań, należy powoli wdrążać ćwiczenia, najlepsze będę te w odciążeniu. Na macie ćwiczenia na głębokie mięśnie przykręgosłupowe.
Dobrym pomysłem są również ćwiczenia w wodzie. Wypór wody sprawia, że są bezpiecznie dla osób z problemami kręgosłupa, bez narażenia na kontuzję.
Ponadto należy wprowadzić nawyk codziennego wzmacnianie mięśni głębokich grzbietu i brzucha na macie. Mięśnie otaczają i stabilizują kręgosłup, naturalnie zabezpieczając przed przeciążeniami. Codzienne ćwiczenia i dbanie o prawidłową pozycję w trakcie wykonywanie codziennych czynności, uchronią Cię przed kolejnym epizodem bólu.
Profilaktyka
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przede wszystkim potrzebna jest profilaktyka i ergonomiczne warunki pracy.
Aby wyeliminować przyczynę bólu kręgosłupa, należy wdrążyć w życie kilka zasad. Jeśli masz pracę siedzącą i godzinami pracujesz przy komputerze, musisz zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy. Jeśli wiele godzin spędzasz przed komputerem, sprawdź czy masz ergonomiczne stanowisko pracy.
Monitor komputera ustawiony powinien być naprzeciwko, a nie po boku. Fotel z regulacją wysokości, podłokietniki na wysokości biurka oraz regulacja odchylenia oparcia to główne cechy ergonomicznego siedzenia. W trakcie długiego przebywania w pozycji siedzącej należy jak najczęściej zmieniać pozycję, co godzinę wykonać kilka przysiadów, wstać, rozciągną plecy.
Prawidłowe podnoszenie ciężaru z podłogi.
Pamiętaj aby sięgać po przedmioty z przysiadu, z zachowaniem prostego kręgosłupa. Tak naprawdę nie musi być to ciężki przedmiot, po każdą nawet najdrobniejszą rzecz sięgaj w ten sposób, dzięki temu wyrobisz sobie prawidłowy nawyk.
Najgorsze dla kręgosłupa jest przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, w bezruchu. Dlatego też kolejnym elementem profilaktyki bólów kręgosłupa jest aktywność fizyczna. Jeśli chcesz zachować sprawność i radość życia bez bólu – wykonuj regularnie ćwiczenia.
Pamiętaj:„Ruch może zastąpić każdy lek, żaden lek nie zastąpi ruchu.”