Medyczny Trening Terapeutyczny- dlaczego może Ci pomóc?

Dużo osób pyta mnie czym się zajmuję, kogo leczę i jakimi metodami, jeśli odpowiadam że jestem trenerką Medycznego Treningu Terapeutycznego mało kto wie o co chodzi. Dlatego krótko chciałam opisać to czym się zajmuję, co to jest i jak działa Medyczny Trening Terapeutyczny.

Medyczny Trening Terapeutyczny (MTT – Medical Trening Therapy) jest metodą rehabilitacji ruchowej opartej na ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Swój początek zawdzięcza rozwojowi rehabilitacji i ćwiczeń gimnastyki leczniczej. MTT jest ostatnim etapem usprawniania ruchowego osób z różnymi dolegliwościami ruchowymi, kardiologicznymi, metabolicznymi. Metoda oparta jest na dowodach naukowych, tzn.  skuteczność treningu została potwierdzona w badaniach naukowych. Obecnie trening medyczny jest zatwierdzoną metodą leczenia w wielu krajach Europy, USA i Azji i jest używana przez lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów i trenerów sportowych.

Dlaczego kontuzja lubi powracać?

Wyobraźmy sobie, że podczas biegu skręciliśmy kostkę.  Pierwsze co idziemy na  rehabilitację, tam terapeuta zajmuje się naszą kostką, wykonuje terapię manualną, terapię tkanek miękkich, masaż itp. Rehabilitacja przynosi efekty, staw nie boli, opuchlizna zmalała. Chodzimy, zapominamy o rehabilitacji, wracamy powoli do normalnego funkcjonowania, sportu, zaczynamy biegać.

I nagle trach… ból powraca, staw spuchnięty… Co się stało? Wcześniejszy uraz spowodował, że wzorzec ruchu zmienił się, tak aby oszczędzać uszkodzony staw. Inaczej chodzimy, zginamy stopę, kolano, biodro. Staw nie był jeszcze gotowy do biegu, nie nauczyliśmy jak od nowa funkcjonować po urazie.  Przez co kontuzja powróciła. Poprawa kontroli motorycznej, schematu ruchu, prawidłowego obciążanie stopy i czucia głębokiego stawu, jest niezbędne aby  zapobiec ponownym urazom. Aby bezpiecznie wrócić do aktywności codziennej i sportu potrzebna jest dobra stabilizacja stopy, mobilność i prawidłowy wzorzec ruchu. Tym między innymi zajmuje się Medyczny Trening Terapeutyczny.

Powrót po urazie jest długą drogą, wie to każdy kto doznał kiedyś kontuzji.  Wystarczy mały deficyt w stabilności, brak pełnego zakresu ruchu, aby rehabilitacja nie przyniosła 100% satysfakcji i powrotu do całkowitej formy. Aby wrócić do pełni sprawności potrzebujemy na nowo nauczyć się jak używać stopy w skokach, biegach i stopniowo wracać do aktywności fizycznej.

Medyczny Trening Terapeutyczny to terapia i trening w jednym. W MTT stosuje się metody zaczerpnięte z rehabilitacji oraz metodologię treningową stosowaną u sportowców. Różnica polega jedynie na doborze innych obciążeń treningowych. Dzięki indywidualnie dobranym ćwiczeniom i intensywności można dostosować trening zarówno dla osób początkujących, chorych, osób aktywnych fizycznie jak również sportowców. Jeśli chcesz wiedzieć więcej KLIKNIJ

Dla kogo Medyczny Trening Terapeutyczny?

MTT jest wskazany praktycznie dla każdego. Zarówno dla sportowców, którzy chcą popracować nad mobilnością, zakresem ruchu i techniką ćwiczeń, jak również osób po kontuzji, z przewlekłym bólem, osób starszych, osób z problemami kardiologicznymi, nadciśnieniem, cukrzycą, nadwagą. MTT znajduje zastosowanie we wszystkich chorobach w których ruch odgrywa istotną rolę. Trening jest dostosowany do możliwości, aktualnego stanu zdrowia, wieku, przebytych kontuzji, dlatego może być stosowany u każdego. Szczególnie polecany dla:

  • osób po kontuzji,
  • mających siedzące tryb życia, chcących poprawić swoją postawę,
  • osób z przewlekłym bólem kręgosłupa,
  • osób starszych,
  • sportowców,
  • osoby z problemami kardiologicznymi, cukrzycą, otyłością,
  • osób aktywnych fizyczne chcących poprawić swoje wyniki,
  • oraz we wszystkich jednostkach chorobowych, w których ruch pełni istotną role w procesie zdrowienia.

bigstock-Prevention-Healthcare-Concept-98863067

Wyeliminuj przyczynę, a efekt będzie  murowany.

Duży nacisk  w trakcie treningu kładzie się na edukację pacjenta. Kluczem do sukcesu jest  odnalezienie przyczyny dolegliwości. Znalezienie nieprawidłowego wzorca ruchowego, który wykonujemy w życiu codziennym i zamienienie go na prawidłowy, bardziej funkcjonalny.

Powiedzmy mamy osobę w wieku 35 lat, którą boli szyja. Sylwetka typowa dla osoby siedzącej za biurkiem (barki i szyja w protrakcji, pogłębiona lordoza szyjna), napięte mięśnie, widoczne ograniczenie zakresu ruchu w szyi. Dopytuję się, jak siedzi przy biurku, jak wygląda jej stanowisko pracy i w jakich sytuacja ból jest największy. Pacjentka opowiada, że najbardziej czuje ból w trakcie pracy. Okazuje się, że ekran monitora przy którym pracuje znajduje się po prawej stronie i przez 8 godzin siedzi z głową i tułowiem skręconym w prawą stronę.  Dodatkowo torebkę, którą codziennie przynosi do pracy, zawsze trzyma na prawym barku.

Możemy robić wszystko podczas terapii  i treningu, aby poprawić sylwetką, rozluźniamy mięśnie, mobilizujemy stawy, wzmacniamy mięśnie, jednak jeśli nie zmienimy naszych codziennych nawyków i przyczyny problemu- dolegliwości powrócą. Wystarczyło, aby ekran monitora ustawić na wprost, torebkę zamienić na plecak oraz popracować nad prawidłową postawą ciała i ból zniknął.

Systematyczna praca i nauczenie prawidłowych czynności motorycznych  jest skutecznym i przede wszystkim długotrwałym  sposobem na wyeliminowanie przyczyny problemu. Kompleksowe podejście metody oznacza, że trenuje się cały organizm, a nie tylko uszkodzoną część ciała.  Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko pozbyć się bólu, ale sprawić że będziemy  bardziej sprawni.

Główne efekty MTT:

  • Zmniejszenie i wyeliminowanie przyczyny bólu,
  • Odbudowa najważniejszych funkcji mięśni: siła, wytrzymałość i koordynacja,
  • Odbudowa najważniejszych  funkcji stawowych i struktur składowych (więzadła, ścięgna, chrząstka),
  • Poprawne wykonywanie wzorców ruchowych specyficznych dla codziennego życia i aktywności sportowej,
  • Poprawa kontroli motorycznej,
  • Zapobieganie ponownemu uszkodzeniu,
  • Poprawa wzorców ruchowych i ruchomości stawów,
  • Poprawa wydolności,
  • Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej,
  • Poprawa postawy ciała

Jeśli masz doświadczenia z MTT lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam do komentowania, zadawania pytań. Osoby zainteresowane treningami zapraszam na konsultację. W następnym artykule napiszę jak wygląda konsultacja i trening oraz jakie są wady i zalety tej metody.  Jeśli uważasz że artykuł mógłby zainteresować kogoś z Twoich znajomych- podziel się. 🙂

 

Podziel się tym postem