Na co zwracać uwagę wykonując przysiad?


Pokaż mi swój przysiad, a ja Ci powiem nad czym musisz popracować. Przysiad jest jednym z podstawowych ćwiczeń, które  mówi nam o mobilności stawów biodrowych, kolanowych, skokowych.  Nauka poprawnej techniki tego ruchu jest niezbędna. 

W obiegowej opinii można usłyszeć że przysiady szkodzą na kolana, powodują ścieranie się powierzchni stawowych itp. Przysiad zyskał złą sławę przez osoby, które źle wykonują to ćwiczenie. Owszem ,przysiad nieprawidłowo zrobiony może skutkować bólem kolan, czy kręgosłupa, ale prawidłowo wykonany jest ćwiczeniem, o którym nie wolno zapominać w codziennych treningach.

Po co robić przysiady ?

Przysiad jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie nóg, pleców, brzucha. W życiu codziennym wielokrotnie, często nieświadomie wykonujemy przysiady np. kucając po rzecz z podłogi, siadając na fotel. Robiąc przysiady wzmacniamy mięśnie ud, pośladków oraz tułowia. Nabierając poprawnej techniki, możemy wykorzystać ten element w życiu codziennym. Dzięki temu zabezpieczymy nasze stawy i kręgosłup przed przeciążeniem.

Jak zrobić prawidłowy przysiad?

Trzeba przestrzegać kilku zasad. Oto podstawowe zasady wykonywania przysiadu:

  1. Stań w lekkim rozkroku
  2. Ruch zaczynamy od wypchnięcia bioder do tyłu (tak jakbyśmy chcieli usiąść na fotelu)
  3. Następnie uginamy kolana, delikatnie pochylamy tułów do przodu
  4. Patrząc od boku, kolana nie powinny znacznie wykraczać poza linię stóp
  5. Patrząc od przodu, kolana i stopy powinny tworzyć linię prostopadłą do podłoża.
  6. Ważne jest aby przez cały ruch zachować neutralną pozycję kręgosłupa.
  7. Stopy nie powinny oderwać się od podłogi.

DSC05219

Popracuj nad ruchomością

Przysiad jest ćwiczeniem, które wiele mówi nam o ruchomości naszych bioder, kolan i stawów skokowych, ponieważ w tym ruchu wykonujemy maksymalne zgięcie we wszystkich stawach kończyn dolnych.

Jeśli podczas ruchu pięty unoszą się do góry, to sygnał dla nas, że nasze tylne mięśnie nóg  i kręgosłupa mogą być przykurczone i należałoby je rozciągać. Przyczyną może być także ograniczenie ruchomości w stawach skokowych lub biodrowych.

Jeśli mamy trudność początkowo z opanowanie ruchu, możemy zacząć od przysiadu wykonywanego przy piłce. Tzn. z placami opartymi o dużą piłkę, którą toczymy plecami przy ścianie. Prawidłowa technika pozwoli na uniknięcie kontuzji w przyszłości.

Kolana podczas przysiadu nie powinny schodzić się do środka ani nadmiernie rozchodzić na zewnątrz. Przykurcz mięśni przywodzących lub osłabienie pośladków może być przyczyną nieprawidłowego toru ruchu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak poprawić swój przysiad, otrzymać porady treningowe, zapraszam na konsultację.

Podziel się tym postem

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.