Nowa Piramida Zdrowego Żywienia

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia opublikowali niedawno nową wersję Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Aktywność fizyczna znalazła się na samym dole piramidy, czyli została uznana jako podstawa zdrowia !

 

 

piramida

Jak czytać Piramidę Zdrowego Żywienia?

Najniższe piętro piramidy oznacza podstawę, czyli jest rekomendowane w dużej ilości. Im wyższe piętro Piramidy tym mniejsza ilość spożywanych produktów i częstość spożywania z danej grupy żywieniowej.

Jakie zmiany?

Naukowcy wprowadzili kilka zmian w stosunku do poprzedniej wersji piramidy. W nowej piramidzie pojawiły się  zioła oraz orzechy, których w poprzedniej piramidzie nie było.  Natomiast warzywa i owoce, zostały umieszczone niżej w piramidzie, niż produkty zbożowe. Zatem są rekomendowane jako produkty spożywane częściej.

„Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc  jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy.” – komentuje prof. Mirosław Jarosz IŻŻ *.

Aktywność fizyczna

Eksperci podkreślają, że poza żywieniem, dla naszego zdrowia bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut. Dlatego też znalazła się na samym dole piramidy jako podstawa zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna, łącznie z dobrze zbilansowaną dietą, pozwala  zapobiec m.in. rozwojowi bardzo chorób cywilizacyjnych tj. otyłość, cukrzyca typu II, miażdżyca.

Podsumowanie

Spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna, są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

*źródło www.izz.waw.pl

Podziel się tym postem

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.