Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego jest jedną z najczęstszych kontuzji narządu ruchu. Narażony na uraz jest praktycznie każdy. Nieleczona kontuzja powoduje szereg konsekwencji. Co należy zrobić? Jak chronić się przed kontuzją?
Każdemu z nas zdarzyło się nieraz źle stąpnąć i na chwilę poczuć niestabilny grunt pod nogami. Najczęściej te niepewne kroki nie oznaczają od razu kontuzji, ale… jeśli ból każe Ci przerwać chód- Nie bagatelizuj tego! Może to oznaczać skręcenie stawu skokowego.
Nieleczone skręcenie stawu skokowego, może prowadzić do kolejnych skręceń i w konsekwencji do przewlekłej niestabilności. Prawidłowe postępowanie umożliwia powrót do pełnej aktywności.
Czym właściwie jest popularne „skręcenie kostki” ?
Podczas skręcenia kostki dochodzi do urazu więzadeł stawu skokowego. Więzadło może zostać:naciągnięte (skręcenie pierwszego stopnia- I°), naderwane (II°) lub w najgorszym przypadku zerwane (III°). Zerwaniu może również towarzyszyć oderwanie fragmentu kostnego, do którego to więzadło jest przyczepione, wtedy mamy do czynienia z tzw. zerwaniem awulsyjnym więzadła (IV°).
Najczęstszym mechanizmem urazu jest skręcenie boczne, gdy podeszwa stopy „podwija się” do wewnątrz. W wyniku takiego urazu uszkodzone zostają więzadła bocznie stabilizujące stopę. Najczęściej więzadło skokowo-strzałkowe przednie.
Urazowi zazwyczaj towarzyszy „trzaśnięcie”. Pojawia się opuchlizna w okolicy kostki, ostry ból podczas ruchu i tkliwość. Może pojawić się również krwiak wokoło kostki.
Co należy zrobić gdy skręcimy kostkę?
Pierwszą pomocą w skręceniach jest tzw. zasada PRICEMM:
Protection– Ochrona, zabezpieczenie stawu przed pogłębieniem urazu, opaska lub bandaż.
Rest– Odpoczynek, czyli bezwzględne zaprzestanie dalszej aktywności.
Ice– Chłodzenie okolicy stawu. Można zastosować Cold Pack dostępny w aptece po uprzednim schłodzeniu go w zamrażalce lub zwykłe kostki lodu z warstwą zabezpieczającą, nie bezpośrednio na skórę. Po 15 min co 3 godziny.
Compresion– Ucisk, kompresja bolącego stawu, opaska uciskowa lub bandaż elastyczny usztywnia staw, zmniejsza obrzęk.
Elevation– Uniesienie kończyny, zmniejsza ból oraz ogranicza narastanie obrzęku.
Medication– Farmakoterapia, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (NLPZ).
Modalites– Fizykoterapia, w miarę możliwości można wspomóc się zabiegami takimi jak: laser, krioterapia, ultradźwięki.
Co dalej?
Po urazie należy wykonać zdjęcie RTG, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Niekiedy pomocne może okazać się również badanie USG. Jeśli skręceniu towarzyszy naderwanie więzadeł lekarz zleci założenie stabilizatora stawu skokowego, który zabezpieczy przed kolejnym skręceniem.
W przypadku stwierdzenia skręcenia awulsyjnego IV° – konieczny okazać się może opatrunek gipsowy na 2-3 tygodni, a następnie stabilizator na kolejne 2-3 tygodnie.
Ostatnim etapem powrotu do pełnej sprawności jest trening rehabilitacyjny. Bezpieczny powrót do sportu i aktywności fizycznej to stopniowe zwiększanie obciążeń, ćwiczenia na niestabilnych podłożach, wzmocnienie mięśni, które uległy zanikowe w skutek unieruchomienia. Jest to bardzo ważny element dojścia do pełnej sprawności. Uszkodzone więzadła stopy tracą elastyczność, przez co istnieje tendencja do kolejnych skręceń. Niedoleczone skręcenie stawu skokowego może skutkować w przyszłości przewlekłą niestabilnością. Dlatego etap treningów musi odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty,a przed rozpoczęciem treningów konieczna jest konsultacja.
Podsumowanie
Skręcenia stawu skokowego nie można lekceważyć. Najważniejsze jest szybkie działanie oraz postawienie trafnej diagnozy. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty. Więzadła raz naciągnięte tracą swoją elastyczność. Aby dojść do pełnej sprawności i nie narażać się na kolejne kontuzje i powikłania niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą i odpowiednio dostosowane ćwiczenia.
Zapraszam do komentowania, udostępniania i zadawania pytań. Aby umówić się na konsultację fizjoterapeutyczną zadzwoń lub napisz.