5 porad dla kręgosłupa szyjnego

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa to obecnie bardzo powszechny problem. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem, brak ruchu i nieprawidłowe nawyki dnia codziennego przyczyniają się do tego. Postanowiłam stworzyć zbiór 5 porad, które moim zdaniem najlepiej sprawdzą się w zapobieganiu bólu kręgosłupa szyjnego.

Co możesz zrobić ?

Profilaktyka w tym przypadku jest najważniejsza. Zmiana naszych nawyków i poświęcenie kilku minut dziennie na ćwiczenia może zdziałać naprawdę wiele, poprawić nasz komfort życia i zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Oto 5 zasad, których wprowadzanie w życie pozwoli cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

1. Przybieraj prawidłową postawę ciała.

Na pierwszym miejscu moim zdaniem- klucz do wszelkich problemów z kręgosłupem, czyli prawidłowa postawa ciała.   W tym krótkim filmiku zobaczysz jak nauczyć się przybierać prawidłową postawę ciała oraz jak można ją ćwiczyć. 

2. Odpowiednio dobrana poduszka 

Sen to bardzo ważny element naszego życia. Dobrze dobrana poduszka i materac odpowiadają za komfortowy sen i zabezpieczają szyję przed przeciążeniem. W trakcie snu nasze mięśnie powinny być rozluźnione, czyli kręgosłup powinien znajdować się w neutralnej pozycji. Aby tak było potrzebna jest odpowiednio dobrana poduszka. Każdy z nas jest inny, ale są pewne zasady którymi  należy kierować się wybierając poduszkę dla siebie.

Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej pozycji najczęściej śpimy, od tego między innymi będzie zależała wielkość poduszki. Jeśli śpisz na boku wybierając poduszkę dobierz jej rozmiar tak, aby wypełniła ona przestrzeń pomiędzy barkiem i szyją. Jeśli śpisz na plecach poduszka będzie mniejsza, powinna  wypełniać   przestrzeń od szyi do materaca. 

 

3. Korzystanie z telefonu komórkowego 

Telefon stał się naszym nieodłącznym towarzyszem każdego dnia. Korzysta z niego praktycznie każdy i to wielokrotnie w trakcie dnia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że ten codzienny nawyk może prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem szyjnym. Nieprawidłowa pozycja głowy podczas korzystania z telefonu powoduje bardzo często problemy z szyją, barkami, a nawet bóle głowy. 

Co się dzieje?

Przyjrzyjmy się osobie, która właśnie pisze sms. Głowa pochylona jest do przodu, plecy ma zaokrąglone. W takiej pozycji obciążenie jakie muszą znosić kręgi szyjne jest nawet 4 razy większe. Głowa, która waży około 2 kg, powoduje obciążenie 8 kg! To istne zabójstwo dla naszej szyi.

Jak prawidłowo korzystać z telefonu?

Ekran telefonu powinien znajdować się na poziomie oczu, wzrok skierowany na wprost. Głowa w swojej neutralnej pozycji.

FB_IMG_1507091230455

 

4. Mobilizuj odcinek piersiowy kręgosłupa.

Problem z szyją bardzo często wiąże się z kręgosłupem piersiowym. Typowa sylwetka osoby z bólem szyi to wysunięta głowa do przodu, zaokrąglone plecy i zapadnięta klatka piersiowa. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o prawidłową mobilność w odcinku piersiowym kręgosłupa. 

Oto kilka przykładów ćwiczeń na poprawę odcinka piersiowego kręgosłupa:

  1. rollowanie na wałku pleców 
  2. mobilizacja do wyprostu na wałku lub oparciu krzesła

DSC01505

 

5. Rób przerwy w trakcie pracy.

Kręgosłup nie lubi bezruchu. Pozycja siedząca wymusza nam nieprawidłową pozycję kręgosłupa szyjnego. Wpatrując się w ekran monitora wysuwamy głowę do przodu, zaokrąglamy plecy. W takiej pozycji na odcinek szyjny kręgosłupa jest najbardziej przeciążony.   

Niezbędne jest w trakcie pracy zrobienie krótkiej przerwy. Co pół godziny powinniśmy  zrobić sobie krótką 1 minutową przerwę odejście od ekranu monitora, wykonać kilka krążeń ramionami, wymachów rąk, skłonów szyi . Aby nie zapomnieć o przerwach  warto zainstalować w telefonie lub komputerze specjalne aplikacje, które przypominają nam o przerwach. istnieje też specjalny program na komputerze , który wygasza ekran monitora w odpowiednich odstępach czasu.

Podsumowanie.

Ból kręgosłupa to efekt naszych codziennych zachowań. Ból jest sygnałem, że nasze ciało domaga się zmiany.

Wykonanie kilku zmian w codziennym życiu może zapobiec bólowi na długi czas. Warto wdrążyć w życie tych 5 zasad dla zdrowego kręgosłupa szyjnego.  Każdy z nas jest inny, jeśli pomimo zmian czujesz  ból w plecach radzę skonsultować się z fizjoterapeutą, który zbada postawę ciała i zaleci odpowiednią terapię.

 

Jeśli uważasz że artykuł był pomocny udostępnij go innym. Napisz w komentarzu czy porady udało Ci się wdrożyć w życie.  Po więcej porad zapraszam na mojego Facebooka.     :)

 

 

Podziel się tym postem